Open source heat map

Malé povrchové zranenia


(Pozor! Klikajte iba ak ste silnejšej povahy.)

Odreniny, popáleniny, pľuzgiere, otlaky či cestná lišaj

Poznáte to. Vyjdete si s korčuľami na hrádzu von, pekne si korčuľujete, keď tu zrazu bum a ani neviete ako a ste na zemi. Ak sa Vám nedajbože nič vážne nestalo, tak len hodnotíte svoje škody. Príčin môže byť nespočetne veľa, ale následkom sú väčšinou oškreté končatiny, dobité telo či narazené voľačo.

Sú to väčšinou drobné úrazy no aj pri nich sa často plače. Veď taká odratá riť, na ktorej za normálnych okolností sedíme, vie riadne štípať… Potom je človek vďačný za každú radu, ktorá by hoc aj o minútu urýchlila liečbu. No a pár takýchto “domácich” rád si teraz povieme.

Odreniny

Odreniny si rozdelíme na také dva typy. Na tie ktoré si spôsobíme nejakým pádom a na také, ktoré vznikajú pri samotnom korčuľovaní napr. trením.

Po páde

Odreniny po páde môžu byť rôzne ale pri korčuľovaní najčastejšie asi padneme na asfalt takže nám vznikne tzv. cestná lišaj. Cestnej lišaji asi nijako nepredídeme maximálne sa snažiť nepadnúť a minimalizovať škrabance rúk a kolien chráničmi. Ak už ale nejakú jednu dve máme tak v prvom rade si takúto ranu umyjeme pod tečúcou vodou. Aj preto je dobré miesto ionťáku nosiť vodu. Ak sa nám miesto “zaškvarí” kamienkami, tie odtiaľ treba dostať. Pomôcť si doma môžete kefkou alebo zájdite si na pohotovosť. Po vyčistení je treba použiť nejakú dezinfekciu. Tu máte na výber Ajatin, Septonex ale lepší je Betadine a Phantenol. Všetko zoženiete klasicky – kde? No v lekárni. Domáci bylinkári môžu ranu vyčistiť aj repíkom, čo je tiež dobrá voľba. Na ranu je potom dobre priložiť gázu. No taktiež zoženiete aj rôzne už napustené náplaste, ktoré liečenie urýchlia a nelepia sa na ranu. Napríklad je to Inadine či Urgo. Obyčajnej náplasti by som sa vyhol. Iba čo tam prischne a to ja mám problémy ešte aj s chlpmi. :roll:

Pri korčuľovaní

Pri korčuľovaní nám najčastejšie korčuľa odiera okolie členku. Ale kľudne to môže byť aj iná časť a tým skôr ak máme na nohe výrastky. V takomto prípade je najlepšia prevencia. Je vhodné, miesta ktoré nám často odiera, prelepiť lekárskou náplasťou alebo aj kobercovou páskou. Páska Vám, v ojedinelých prípadoch, môže pomôcť aj ak Vás určité miesta tlačia. Výrastky Vám môžu vzniknúť aj práve takýmto stálym odieraním kože, ktorá sa postupne nabaluje a nabaluje.

Popáleniny

Popáleniny teraz samozrejme nemám na mysli ohňom. :) Mám na mysli také tie začervenania kože od pádu na palubovke či u-rampe. Jednoducho spadnete nikde žiadna krv ale noha červená a páli jak šľak. Tu je dobré použiť chlad. Čiže nejaký obkladík a na večer použiť niečo ukľudňujúce. Napíklad Phantenol je aj na popáleniny a vo forme gelu či telového mlieka.

Pľuzgiere a modriny

Pľuzgiere nám najčastejšie vznikajú pohybom v korčuli. Nechcem teraz rozoberať otázku či ste si zvolili správnu veľkosť, tvar atď. jednoducho ak sa vám noha v korčuli hýbe tak vzniká trenie a teda aj pľuzgiere. Na pľuzgiere sa mi osvedčili náplaste Compeed. Nalepím obujem sa a idem. :) Alebo skúste iné hydrokoloidné náplaste, ktoré sú ako taká druhá koža.
Modriny či narazeniny tak na ne je super Heparin a studený obklad. To sa mi zatiaľ vždy osvedčilo. A na boľavé miesta používam Lioton a kostihoj. Určite neodporúčam Fastumgel. Videl som totiž na kožnom ľudí, čo mali na to neskutočnú alergickú reakciu.

Ak Vám však niektoré príznaky neustupujú, neváhajte navštíviť lekára. No najlepšie je ak sa Vám nič nestane, takže dbajte na prevenciu, noste chrániče, veď sú na to určené.

Pre mňa sú najhoršie zranenia tie v pomalých rýchlostiach, to sa vždy vysypem tak, že ma kolená týždeň bolia. No a čo Vy, máte nejaký svoj osvedčený recept? Napíšte ho sem.

(4) Komentáre

 1. silvapokorna hovorí:

  Pekný článok, pekné zhrnutie. :-)
  Ja so sebou nosím vždy čistú vodu, alebo práve repíkovú vodu. Nedám dopustiť na Panhenol a po vreckám mám vždy nejaké náplaste. Teraz hlavne Cosmos. Majú dobrý výber aj rôzne veľkosti. Prekvapili ma hrejivé naplaste na svalovicu a boľavé kĺby. :-)

 2. simka hovorí:

  dnes som sa bola korčulovať a spadla som(nahanali sme sa …..) pod laktou mam strašne hnusne doškriabanu kožu,štipe to kedže som spadla do trvy man to riadne špinave od hliny a nejde mi to vyčistit nenašla som doma detol čim to možem narychlo ošetriť(ale inak tento članok fajn pomohol ak nenajdem doma niečo tak pojdem kupit niečo z toho čo ste tu písaLI)

 3. Miska hovorí:

  Super článok :) Ďakujem za tipy :) ja pre škrabance a odreté kolená nosím so sebou v ruksaku zalve krém.

 4. Trixie hovorí:

  Pekné zhrnutie ;) ja si taktiež pribaľujem krémik zalve ako dezinfekciu a urýchľovač hojenia ;)

Napísať Komentár