Korčuľovanie proti vetru? Žiadny problém.
V posledných dňoch nám to tu pekne rozfúkalo a nemalo ľudí malo problémy pri korčuľovaní. Ako sa vysporiadať s takýmto počasím a čo robiť si teraz povieme.
Samotný fakt, že proti nám fúka silný vietor, je dostatočne zlý na to, aby nám podlomilo sebavedomie. No len sa priznajte, koľkí z Vás frflú, keď majú len ísť do takéhoto počasia. Povedzme, že je Vás dosť. Takže v prvom rade, je už tu na tomto mieste potrebné spraviť prvú zmenu. A síce, pozitívne myslieť. Čiže ak korčuľujeme proti vetru, tak sa nesústredíme na vietor samotný, ale na niečo iné. Zamestnáme tak mozog a čas nám rýchlejšie uplynie.
Ideálne je ak idete viacerí v skupinke. Nie však ako kŕdeľ husí na hrádzi… Treba sa naučiť využívať závetrie za korčuliarom pred vami. Viete kam tým narážam. Treba vytvoriť vláčik a vzájomne sa striedať na čele. Takto ušetrí celá skupina dostatočné množstvo energie.
Ak nie ste zrovna v skupinke, stačí sa poohliadnuť po nejakom ideálnom kolegovi. Ku príkladu ja rád využívam v takýchto situáciach cyklistov. Aj keď oni teda často nie sú nadšení.
Čo ale v prípade, že ste na to sami. Ako som už spomínal, treba pozitívne myslieť. Okrem toho je veľmi dôležitá aj technika jazdy. Ideálne je byť v rýchlo-korčuliarskom postoji (v podrepe, ruky za chrbtom). Zmenšíte tak plochu odporu vetra. Hlavu treba držať tak, aby boli ústa v zákryte. Aj keď sa to nezdá, tak veľmi často sa nahlcete vzduchom. Tempo je treba zmierniť. Predsa len je to už záťažový tréning. Ideálne je mať potom šatku pred ústami a okuliare. Nie je nič horšie ako sa nahltať studeného vzduchu a ešte aby vám aj oči vyfúkalo. Pri korčuľovaní je potom ideálnejšie striedať častejšie kratšie zábery. Aj v prípade silného veterného poryvu tak budete stále v tempe. Ak nie ste dobre fyzicky zdatný, robte si medzi úsekmi malé pauzy. Počas nich sa otočte v smere vetra a vydýchajte sa, odgrgnite si atď.
Ak tréning ešte len plánujete, tak sa aj primerane oblečte nie len kvôli očiam, hrdlu ale aj kolenám, chrbtu a tak.
Samotný vietor má ale aj pozitívne vlastnosti. Je to ideálny záťažový prostriedok. Každú chvíľu Vám naloží inou silou a ešte aj z inej strany. Ja viem ja viem, najlepšie je ak Vás tlačí . No ako vravím ja: “Vietor nie je prekážka, hlavne nech neprší”.
Čo už je ale iná liga, tak to je korčuľovanie proti silnému vetru do kopca. Nuž a čo robiť tu? Tak to si nechám pre seba.
Máte aj Vy pár dobrých rád? Napíšte ich do komentárov.
(2) Komentáre
Mne sa osvedčilo proti vetru normálne spomaliť, tak aby som sa neuhnal a aby ma to bavilo. Je fajn myslieť na to, že ak pôjdem tou istou trasou naspäť a vietor sa nezmení, tak mi bude fúkať do chrbta .
Korčulovanie vo vetre – menšia rada (ale zrejme len pre skúsenejších) jednoducho stačí, keď budete korčulovať smerom dozadu – z nevysvetliteľných dôvodov sa zníži odpor (asi je v tej polohe telo aerodynamickejšie)a hlavne nemáte ten blbý pocit fúkanie do tváre.