Open source heat map

Zimná príprava

zdroj:Fotopedia

Podľa predpovedi počasia sa k nám konečne blíži zima, čo pre väčšinu z Vás znamená, že odložíte kolieskové korčule niekam do kúta a s nimi aj “kondičku”. Samozrejme nám korčuliarom zima moc nevadí, hlavne teda ak nám poriadne mrzne. To vyberieme ľadové korčule, hokejky, puk atď. a poďme na klzisko. Čo ale robiť ak nám počasie vôbec nepraje? Teda ani nemrzne, ani sucho nie je, stále len prší alebo sneží?

Nuž alternatív ako si udržať kondíciu je hneď niekoľko. A nie, nepýtajte sa v duchu “na čo si udržať kondíciu”. Celý rok trénujete, makáte že až dušu vypľujete, a teraz by ste to všetko zahodili? Nie nie, pekne treba ďalej na sebe pracovať a svoju kondíciu rozvíjať.

V zimnej časti Vašej prípravy sa sústreďte hlavne na budovanie a zvýšenie aeróbneho prahu. Korčuľovanie (teraz mám na mysli rýchlokorčuľovanie) je silovo-vytrvalostný šport. Čo znamená asi toľko, že okrem kondície treba budovať aj silu. Tu si treba uvedomiť, že silový výkon sa buduje podstatne dlhšie ako aeróbny. To však neznamená, že začnete navštevovať posilovňu “o 106″ ale skôr ju zaraďte ako doplnok. Silovým tréningom totiž rozvíjate iné svalové vlákna, ale to už odbáčam…
Nakoniec nezabudnime aj na rozvoj rýchlosti či výbušnosti, ktoré môžeme zaradiť medzi vytrvalostné cviky. Taký beh na 10km so zaradením 500m rýchlych úsekov aspoň raz do týždňa.

Čiže aké máme možnosti zimného cvičenia: ja ich delím na outdoorové a indoorové (snáď to nemusím prekladať ;) )

Tak napríklad outdoorové aktivity:

  • Korčuľovanie :roll: -- ak je teda kde korčuľovať
  • Beh -- beh je všeobecne výborný nie len vytrvalostný prostriedok a ak nemáme zdravotné problémy, tak ho môžme zaradiť od samotného začiatku
  • Cyklistika -- cyklistika je tiež výborná náhrada, ktorá sa dá použiť aj pri menších zdravotných problémoch (napr. s kolenami ako mám ja)
  • Lyžovanie -- lyžovanie ako také (keď sa vyveziete na kopec a spustíte sa) vám moc kondície nedá, ale také lyžovanie na bežkách, tak to už je iná káva, tam už využijete aj pár korčuliarskych techník.

Pri cyklistike, behu a iných (nie moc zimných) športoch je ale treba byť opatrný v čase, keď je na cestách sneh či námraza. Taktiež nezabúdajte aj na pitný režim. To že sa potíme menej, automaticky neznamená že potrebujeme menej vody!

Príklad indoorových aktivít:

  • Posilňovňa -- pri posilňovni nezabúdajme, že necvičíme na objemy a’la Rambo. Ale skôr volíme menšie záťaže s viacerými opakovaniami.
  • Spining/Indoor cycling -- výborná aeróbna príprava na ktorú sa dokonca teším a nie, nejde len o obyčajný stacionárny bicykel ;)
  • Zumba -- zumba je síce náročná (čo sa týka menej pohybovo zdatných jedincov) ale je to výborná aeróbna vec, pri ktorej som mal tepy rovnaké ako pri polmaratóne v Poprade! (alebo žeby to bolo toľkými dievčatami? :roll: )
  • Telocvičňa -- mám teraz na mysli rôzne kolektívne športy v telocvični

Okrem športov, ktorými dokážeme nahradiť náš mimo-sezónny výpadok, existujú aj rôzne posilňovacie cviky. Aby som bol trochu za múdreho, ide o Plyometriu.

Plyometria je typ cvičení zameraných na rozvoj rýchlosti, silových schopností a celkový rozvoj nervového systému. Čiže priamo ňou vieme ovplyvniť rozvoj výkonnosti v špecifickom športe (teda aj pri korčuľovaní). Plyometrické pohyby, v ktorých svaly sú naťahované a skracované v prudkých sledoch, využívajú odolnosť, elasticitu a inerváciu svalov. Plyometria je používaná na zvýšenie rýchlosti alebo sily svalovej kontrakcie s cieľom zvýšiť náš výkon pri odraze.

(Brooks- Fahey- White, 1996 Human Bioenergetics and Its Applications).

Pár plyometrických cvičení.

0 Komentárov



Môžeš byť prvý kto zanechá komentár.

Napísať Komentár