Open source heat map

Ako si vybrať korčule

foto: Arsenal inline shop

foto: Arsenal inline shop

Všimol som si dnes v obchode, že ľudia vôbec nevedia, ako si vybrať nové korčule. Tak som sa dnes rozhodol, že im s tým trochu pomôžem. V tomto článku sa budem venovať iba Rekreačným a Fitnesovým korčuliam. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi je v tom, že rekreačné korčule nie sú vhodné na dlhšie korčuľovanie (nebodaj tréning) ale naopak, sú vhodné pre začiatočníkov – amatérov.  Všeobecné rady pri výbere týchto typov sú však rovnaké, a tak čo platí pre jedny, platí aj pre druhé.

Rekreačné korčule sú viac-menej určené ľuďom, ktorí sa korčuľujú tak 1-2x do týždňa. Bývajú väčšinou vybavené menšími kolieskami a použité materiály sú viac pohodlné, čo má za následok použitie mäkších (tiež lacnejších) materiálov. Takéto mäkké materiáli by sa pri dlhodobej záťaži a častom korčuľovaní mohli skôr deformovať až zničiť. Ložiská tiež nebývajú najkvalitnejšie, ale na druhej strane, tento druh korčulí býva cenovo najprijateľnejši. (Ceny nebudem uvádzať, nakoľko som nerobil žiadny prieskum, ten si tentokrát musíte spraviť sami.)

Fitnessové korčule sú určené viac aktívnym ľuďom, ktorí sa korčuľujú minimálne 2x v týždni, alebo berú korčuľovanie ako doplnkový šport (tréning), ale sú vhodné aj pre ľudí ktorí sa korčuľujú čisto pre radosť. Takáto skupina ľudí je najväčšia, čo je vidieť na hrádzi (bratislavskej) a aj preto sú Fitnesové korčule najviac predávané. Keďže je tu dosť široká skupina ľudí, prirodzene tu vznikla aj dosť široká škála Fitnesových korčulí. Základné rady korčulí spoznáte podľa menších koliesok a klasického šnurovania. Korčule vyšších rád už majú väčšie kolieska, kvalitnejšie ložiská a rôzne upínacie systémy, poprípade rôzne “fičury” na nožoch. (Narážam tým na rôzne rozťahovacie kolieska-Rollerblade, naklápacie systémi-Filla, klapkový systém K2…) Vyššie rady sú určené pokročilým, často trénujúcim ľuďom a niektoré “high end” sú dokonca vhodné už na maratóny (teda vrcholový šport). Kam sa zaradíte vy, to už viete sami-rokmi korčuľovania, však?

Kolieska

Ak je korčuliar začiatočník odporúčajú sa menšie kolieska – nie preto, že by väčšie nezvládol, ale pri väčších kolieskach sa posúva ťažisko korčuliara a teda neskúsený človek má návyk prepadať dozadu alebo dopredu. Samozrejme, že s veľkosťou koliesok sa zvyšuje rýchlosť. Ak si však myslíte, že veľké kolieska pôjdu sami, tak sa mýlite. Opak je pravdou, ak totiž človek nemá potrebnú silu v nohách na to, aby veľké kolieska uviezol, tak namiesto toho aby ho korčule viezli, ho budú spomaľovať. Najviac je to cítiť pri najväčších kolieskach 110mm. ;) Kolieska majú aj označenie tvrdosti: Je to to druhé číslo napr. 80mm/82A (tvrdosť 82). Podľa akej normy je tvrdosť gumy určovaná netuším, čo však už rokmi korčuľovania viem je, že na naše cesty sú najvhodnejšie tvrdosti 84A. Kolieska sú spotrebným materiálom a teda ich opotrebenie je úmerné tomu ako často sa korčuľujete, akým štýlom jazdíte, brzdíte a po akom povrchu. Tak napríklad ja som totálne zničil kolieska za 2mesiace tvrdosť 83A, ale tu treba povedať, že som denne najazdil primerne 24km! Tiež záleží od výrobcu koliesok, lebo pri kolieskach sú aj iné faktroy dôležité ako sú grip, priľnavosť a tak, ale to je na iný článok. Čo som však chcel povedať je, že až skúsenosťami prídete na to aký výrobca vyhovuje vaším nárokom. Nemusíte teda hneď nadávať, keď zničíte svoje “prvé” kolieska.

Ložiská

Čo sa týka výberu ložísk, existuje tu stupnica ABEC. ABEC je však iba norma opracovania ložísk (Annular Bearing Engineering Committee), čo nám hovorí, aká stupnica tolerancie bola použitá pri opracovavaní. Najnižšia je ABEC 1 a najvyššia ABEC9. Vyššia stupnica by mala pri najvyšších zaťaženiach dávať vyššie otáčky (RPM) za plynulejšieho (hladšieho chodu). Pre bežného človeka je to v prípade korčúľ však nepostrehnuteľné. (podľa môjoho názoru keby som vám dal nové ABEC1 a ABEC 9 tak nepoznáte rozdiel ;) :roll: ) Sú však firmy, ktoré si túto stupnicu tolerancie viac sprísnili a svoje ložiská nazvali ináč s podobným označením napr.: SG8, ILQ8 a použili špeciálne mazacie tuky a iné serepetičky. (pozn. Len aby zdivhli cenu? Možno však niečo na tom pravdy bude.) Čo je však postrehnuteľné je to, že po istom čase vám môžu ložiská s nižším označením, začať skôr “hrkať” a to je už nepríjemné. Stane sa to najskôr vtedy ak nevykonávate žiadnu údržbu. Tu sa nachvíľu pozastavím , lebo Vás musím upozorniť, že za dažďa a vlhka (mokrých ciest) sa nekorčuľuje! Je to z toho dôvodu, že ložiská sú maximálne náchylné na hrdzavenie a to sa môže dostaviť už do 2 hodín. (Jedine žeby ste si kúpili keramické ložiská, ale to je tiež na iný článok.) A zhrdzavené ložiská nevyreklamujete! Nakoniec údržba a starostlivosť o korčule je priložená k “záručáku”. Ešte posledná zmienka k ložiskám. Viem že ložiská majú podobné rozmery ako niektoré ložiská do domácich spotrebičov (mixéry, vŕtačky …) ale tie nie sú vôbec vhodné do korčúľ!! Ložiská do korčúľ odolávajú silám pôsobiacim najmä z vrchu, čo domáce spotrebiče nie, a teda by sa vám tie “ložsiká” mohli zadrieť, rozpadnúť a spôsobiť tak nemalé problémy! (čo mohli, aj sa!) Bacha na to! Ak ložiská, tak iba tie, ktoré sú na to určené. Kúpite ich v každom lepšom inline shope.

Nože

V podstate môžete naraziť na dva typy nožov. Kompozitné a hliníkové zliatiny. Kompozitný nôž býva tuhší ako hliníkový, ale je aj o niečo ťažší. Nejaký zásadnejší rozdiel v tom ani nie je. Čo si však všímajte je veľkosť koliesok, ktoré tam neskôr môžete max. vložiť. Pri tejto modelovej rade nemá zmysel uvažovať o rozpätí šróbov alebo tuhosti, to si skôr budú všímať pokročilí, ale o tom popíšem až v inom článku. Na nožoch býva uchytená brzda. Treba si všímať akým spôsobom je uchytená a či je brzdová guma ľahko vymeniteľná. V drvivej väčšine je :D . Brzdové teleso však nemusí byť namontované na korčuli, pokročilí vedia totiž brzdiť aj inými technikami a ak pokročilí nie ste, tak požiadajte o jej namontovanie alebo o technické vysvetlenie. Otázka, či je lepšie brzdiť brzdou alebo iným systémom, je jednoduchá. Brzdová guma stojí o pár desiatok eúr menej ako nové kolieska. Ale ak ste bohatí… 8) Tiež gumou viete skôr zareagovať a ak vám pekne zapíska, tak ani zvonček nepotrebujete. No áno dá sa brzdiť aj tzv. lyžiarskym spôsobom ale tie kolená… alebo v najhoršom to hodiť do trávy príp iného kríku, či steny? :) A teraz si vyberte :D

Topánky

Výber inline topánky je vec vkusu, či sa vám páči červená, či zelená je na vás. Čo však pri výbere neprehliadajte je veľkosť. Tá by mala byť tesne na nohu ak nie aj o pol čísla menšia. Je to z toho dôvodu, že Rekreačné či Fitnesové korčule majú vnútornú papuču, ktorá sa vám jednak prispôsobí na nohu a jednak vám pustí také 3-4mm (roztiahne sa, jo?). Teda nedajú sa tu uplatniť rovnaké metódy ako pri kúpe zimných! Topánka musí nohu dobre obopínať, lebo ak je väčšia, nastáva tým v korčuli pohyb – čo je trenie a teda vznikajú pľuzgiere, odery, otlaky a iné neduhy.. au au, je to zlé :( . Taktiež si všímajte miesta ktoré vás tlačia. Ak vás niečo tlačí hneď pri skúšaní (môže to byť skelet alebo čudné šitie), nespoliehajte sa na to, že to povolí. Väčšinou sa stane opak a ono to začne “kurevsky” (prepáčte za výraz, ale potrebujem jeden silný, aby ste si to uvedomili) tlačiť a bolieť. Topánku vyskúšajte v pokrčení kolien. To je totiž poloha v ktorej sa budete korčuľovať, no a pri pokrčení sa päta zatlačí do zadnej časti korčuli a mali by ste cítiť uvoľnenie na špičke. Je tak? Takže topánku vyskúšajte nie len v stoji, ale aj v pohybe. Áno!! Prejdite sa po predajni, keď aj päť minút tam budete “šaškovať”. Ak si raz kúpite topánku čo tlačí, tak prídete o zážitok a na korčuľovanie zanevriete! A to nechceme :) .

Chrániče

Ku korčuliam bezosporu patria chrániče! Tak si ich KÚPTE!! Chrániče nenosia len machri, ktorí si chcú v najbližšej dobe ublížiť. VY takí nie ste. Však? ;) A keď sa to tak vezme, videli ste niekedy pretekára, ktorý nemal chrániče? No dobre na kolenách a lakťoch nemávajú, ale na rukách a hlave majú vždy! A keby nemuseli byť v takom veľkom podrepe a nemuseli rýchlo švihať rukami, tak majú aj na lakťoch a kolenách. Oni, teda aj ja, dobre vieme čo je to “cestná lišaj”. Čiže nešetrite tam kde nemáte. Liečenie a bolestné vás vyjdu drahšie. A ak ste začiatočník, tak kúpu korčulí bez chráničov ani nezvažujte! A myslím si, že aj predavači vám to budú hneď odporúčať, no nie je to preto, že chcú predať (a možno aj hej :P ), ale preto že majú skúsenosti s tým, že sa im do obchodu vracajú dobití ľudia, dokúpiť si chrániče, lebo boli “machri”. Ono stačí jeden “vhodný” kamienok alebo špára na chodníku, či “ideálna” dierka alebo aj drzí korčuliari a o radosť je postarané. (A že minimálne raz padnete, je isté.)

Neviem či som napísal všetko podstatné, väčšinou ma všetko napadá až pri kúpe, ale niektoré veci už nechám na vás a hlavne v obchode pri výbere majte veľa otázok! Napr. ako dlho vydrží upínací systém… koľko stoja nové kolieska do tohto typu, aká je ich max veľkosť, poskytujete servis, máte náhradné dieli?! To všetko na nich navaľte, tlačte ich, nech sa v budúcnosti o nás vedia lepšie postarať ;) he? Výber nových korčulí si vyžaduje čas a najmä návštevu obchodu. Cez internet si môžte korčule vybrať ale skúšať ich nedokážete.

A teraz sa do mňa môžte pustiť… :twisted:

(49) Komentáre

  1. kamilka3 hovorí:

    Ahoj uz dlho ma zaujíma jedna vec a to akú velkosť korćulí si mám kúpiť..Jedny tvrdia ze maju byt vacsie o cislo iní ze presne na nohu a teda roztahoivacie 37-40 ak mam nohu 37 by mohli byt vhodne? dakujem :)

    • Vlado hovorí:

      Ahoj,
      No ak ti rastie noha tak väčšie. Inak tí čo tvrdia, že majú byť väčšie sa mýlia. Inline korčule majú byť presné. V opačnom prípade sa ti bude noha v korčuli posúvať. Ja si dokonca kupujem korčule o číslo menšie ako mám topánky.

      • Janus hovorí:

        A ja som zas presný opak. Topánky nosím veľkosti 40 a korčule mam 42 a som s nimi maximálne spokojná. Používam ich už aspoň zo 7 rokov a nedám na ne dopustiť. Sú zn. rollerblade, čisto na klipsne (preto sa ich ani nechcem zbaviť, lebo tie šnúrovacie sú katastrofa) a stále vo veľmi dobrom stave – kolieska som len jedenkrát menila.

  2. Peter hovorí:

    Ahoj, mám problém s členkom, sú nejaké topánky, kde by bol členok dobre fixovaný? Napr. vyššie, viac “klipsní”…

  3. pepek hovorí:

    Ahoj
    chcem sa spytat ako je to s tou tvrdostou koliesok.Som zaciatocnik a behom tyzdna som zodral zadne kolieska,pricom druhe kolieska a tretie kolieska v rade su dobre.Prve su tiez v pohode.Jazdim tak hodinu denne po asfalte. Brzdim otockou lebo brzdu som taktiez zodral pritom ako som sa ucil brzdit.S korculovanim ako takym nemam problem lebo vyborne viem na lade.Teraz moja otazka.Aku trvdost koliesok si mam zvolit? Som cital,ze prilis tvrde su smyklave a ja jazdim ako blazon aj v zakrutach nerad by som sa niekde vysypal.Dalej planujem jazdit po meste ale iba za sucha.Teraz mam 80/82A kolieska.Urcite by som chcel 84 minimalne. Ak by sa dalo tak aj odporucit nejake. Cena do 300 eur v pohode.Dakujem za radu

    • Ahoj Pepek.
      Kolieska s tvrdosťou 80A, prípadne 82A sú skoro na jedno použitie :)
      Určite by som išiel aspoň do tvrdosti 84A, grip budú mať stále dobrý, to sa neboj a nezničia sa ti po pár jazdách ;)

  4. Asana hovorí:

    Ahoj,
    uz dlhsie uvazujem o kupe korculi. Par krat som ich skusala, ale mam ploche nohy a vzdy ma po par minutach boli chodidlo (klenba). To ma odradza. Obavam sa ci to nebude boliet stale. Vyriesili by tieto problemy vlozky do korčuli alebo nieco ine.
    Dakujem za radu.

  5. Veronika hovorí:

    Dobrý deň, mám korčule Rollerblade, Kolieska: Aktívne 80mm/82A, a tie korčule sú dosť rýchle, tak sa Vás chcem opýtať či by sa dali kolieska vymeniť za menšie ?? a koľko približne by to stálo. Ďakujem

  6. david hovorí:

    nazdar, funguje to tu este? ak ano tak mam otazku na tieto korcule : http://kolieskove-korcule.heureka.sk/fila-helix-80/specifikace/#section

    budu moje prve po dlhych rokoch bez korcul, ma s nimi niekto skusenosti? budu pouzivane tak 1- 2x tyzdenne, mohli by tak 2 sezony (letne mesiace) vydrzat nie?

  7. Ahoj David.
    Ja osobne takýmto značkám neverím a radšej by som investoval do istoty ako Rollerblade, K2, Powerslide, či SEBA.

  8. Janka hovorí:

    Ahoj. Mozno blba otazka ale mam korcule s vacsimu kolieskami … Da sa to urobit tak ze by som tie vacsie odmontovala a namontovala mensie? Alebo je to hlupost?

  9. jozef hovorí:

    ahoj,
    pri vybere korculi som urobil zasadnu chybu, a to ze som dal na predajcu. tu v uk, som si hodinu skusal inliny, a potom som sa rozhodol pre NO FEAR cislo uk 11. ale moja noha je pritom uk 10.
    po kupe som sa siel previezt,a zbadal som, ze snurovanie na korculi povoluje, aj ked si snurky stiahnete poriadne, asi po polhodine korculovania vidim, ze noha sa v nich trochu hybe. tka som si kupil z ebay dalsie korcule, tentokrat znacka BAUER, ceskej vyroby , a s cislom uk10. teraz je to prave orechove, korcule maju 3 klipsne, perfektny prenos sily na povrch, skoda, ze v tejto diere vecne prsi….
    prve korcule skusajte zasadne v predajni, najlepsie na tenku ponozku,aspon podla mna, potom si zapamatajte cislo, a hor sa na ebay, kde budu isto lacnejsie….
    dakujem
    jozef

  10. Marek hovorí:

    Ano ako pisete presne, velkost korculi by mala byt presne na nohu. nie vacsie ani mensie majte sa :P

  11. Janka hovorí:

    Ahoj. Manžel mi kúpil pod stromček korčule a číslo je o 1 číslo väčšie, ako na starých (aj keď je zaujímavé, že iba niektoré čísla sú väčšie- mám na mysli tie uk, USA, eur atď- a v niektorých cislovaniach rovnaké). Každopádne, nebeha mi v nich noha, akurát mi padajú do vnútra členky, na korculiach mám nohy do x, hoci bežne nie. Predtým mi trochu pravá noha trochu padala do vnútra, ale nie až tak. Teraz sa mi kvôli tomu zle korculuje, nohy ma bolia aj 2 dni potom.Môže to byt tým, že sú veľké? Inak značka Fila, nejaké extra ľahké. Ďakujem

  12. Janka hovorí:

    Dobrý deň,
    chcela by som sa poradiť, chcem vystihnúť zľavy a kúpiť sebe aj priateľovi korčule na budúci rok. Vybrala som korčule WORKER Perleta, videla som na ne dobré hodnotenia a aj stránka https://nakupnyporadca.eu/sport/najlepsie-kolieskove-korcule ich odporúčajú.
    Máte na ne iný názor? Odporúčali by ste mi niečo iné?

Napísať Komentár