Osobný tréner – Polar RS800CX PTE
Už dávno som rozmýšľal nad niečím, čo by ma posunulo s výkonom o niečo vyššie. Keďže trénera – korčuliara asi sotva nájdem, začal som sa obzerať po nejakom šport-testery. Tento nápad mi však vnukli až Jaro s Bašou na ceste do Trebišova, a tak som doma pátral po informáciach o čo vlastne ide.
Voľba Kandidátov
Zo širokej škály rôznych značiek a modelov som nakoniec skončil pri 3 značkách: Suunto, Garmin a Polar. Pri výbere som preštudoval nemálo stránok a tak som si získal obraz o rôznych modeloch, ich vlastnostiach a pre a proti. Takže výber nakoniec padol na Suunto T4C a T6C, Garmin Forerunner 405 a Polar RS800CX. Pri výbere som moc veľký ohlad na cenu nedával, nakoľko mi všetci mnou opýtaní radili, aby som pri kúpe kvalitnejších značiek nešetril a keď už mám investovať tak poriadne . Takže ako je vidieť v mojom výbere sú všetko kandidáti z TOP modleov danej značky. Výber som robil výlučne pomocou internetu a ohlasov na dané modely. Možno keby som si jednotlivé značky “osahal” dopadlo by to inak. Nájsť však u nás predajcu ktorý by mal všetkých kandidátov… no to by som chcel asi veľa.
Sledované Funkcie
Každý môj výber akejkoľvek značky či modelu končil pri pohľade na tieto funkcie:
- Meranie tepu
- Sledovanie max a min TF (tepovej frekvenice)
- Čím viac funkcií okolo TF
- GPS
- Sledovanie záznamu GPS a presnosť
- Software a jeho pokročilé funkcie
- Možnosť exportu do mapy (Google Earth)
- Tréningový plán
- Možnosti nastavenia individuálnych tréningov
- Intervali
- Technické parametre hodín
- Spracovanie materiálov
- Dokúpenie doplnkov
- Výmena Batérie
Výber Víťaza
Výber víťaza nebol vôbec jednoduchý a každú chvíľu som menil názory. Najprv som si vybral Suunto T4C kvôli jeho funkcii Suunto Coach, čo je vlastne tréner, ktorý vám manipuluje život . Neskôr som však Suunto zavrhol kvôli väčšej nespokojnosti doterajších majiteľov, čo sa sťažovali na nekvalitu spracovania materiálov. Taktiež ich doplnkový software na PC nebol veľkou výhrou a viac menej ostatní odporúčali softwarove alternatívy alebo vyššiu verziu Suunto T6C, kde je už software na dobrej úrovni. Pri zisťovaní informácii o T6C s GPS podom som však dospel k záveru, že jeho funkcie sú trochu limitované pre moje potreby. Nezaznamenáva GPS pozíciu, takže vám nevykreslí kade ste išli a má obmedzené možnosti pre štruktúrovanejšie tréningy (iba 2 možnosti kombinácie tréningu).
Ďaľším mojim kandidátom sa stal Garmin Forerunner 405, kotrý síce nemal tak prepracované možnosti sledovania TF, ale zato mal funkciu tréningového partnera. Zjednodušene povedané, naháňali ste sa s vlastným tieňom. Mal však veľmi dobre prepracované GPS ktoré má ako jediný zabudované priamo v hodinkách. Pre niekoho je to možno výhra ale GPS je žrút batérie. Hodinky majú nabíjacú batériu zabudovanú priamo v tele a jej výdrž nie je veľká. To bol jeden z dôvodov prečo som ich zavrhol. Ďaľším dôvodom bola horšia čitateľnosť displeja oproti jeho predchodcovi Forerunner 305.
Chvíľu som ešte uvažoval aj nad Polar FT80 ale zlá čitateľnosť a bile písmo na čiernom pozadí nemám rád ani na webe a nie ešte v hodinkách. Tak mi ostal už len jeden kandidát, vlastne môj favorit od začiatku, Polar RS800CX. Pre mňa jedinou nevýhodou bola Cena, ktorá bola značne vyššia ako u ostatných kadidátov, ale podarilo sa mi na e-bayi chytiť zľavu.
RS800CX Pro Team Edition
Hodinky sa od verzie RS 800CX líšia iba svojím dizajnom inak sú všetky funkcie totožné. A že ich je . No ale v skratke vám popíšem iba také prvé dojmy. Hodinky vyzerajú dosť dobre a sú vhodné aj na bežné nosenie. Čitateľnosť displeja je výborná a režimy zobrazovania sa dajú prispôsobiť k svojim potrebám.Displej má tri hlavné riadky v kotrých si zobrazovanie jednotlivých údajov môžete nastaviť. Podsvietenie displeja je zelené a je dobre čitateľné aj pri nočnom behu.
Ja som si objednal hodinky s GPS G3 senzorom, ale dá sa dokúpiť aj iné príslušenstvo. S3 stride senzor na beh, speed Wind senzor a cadence senzor na bike alebo samotné hodinky dodávané spolu s monitorom tepu (hrudným pásom) a irda usb na prepojenie s PC. Tých kombinácii na využitie je veľa, veď nakoniec sú to hodinky určené na multisport.
Hodinky všetky údaje zaznamenávajú v intervaloch ktoré si nastavíte (1s,2s,5s,15s,60s). Tých údajov je strašne veľa tak spomenim len pár.
- R-R záznam (záznam každého úderu srdca)
- TF záznam
- Teplota min,max, priemerná
- Výška – stúpanie, klesanie, priemer
- S GPS – rýchlosť min, max, priemer (km/h) alebo tempo (min/km)
- vzdialenosť
- GPS súradnice
- Auto lap (podľa nastavenia)
- športové zóny
- a iné
Podrboné technické parametre nájdete na oficiálnej stránke. Ako korčuliar som si však najviac všímal možnosti tréningov, ktoré sú na dosť dobrej úrovni, ale za ten krátky čas to ešte všetko ani neviem ovládať. Síla signálu ak máte ruky za chrbtom a tepomer vpredu je dosť slabá, čo ma celkom prekvapilo. Ak mám totiž za chrbtom ešte aj kapsu v ktorej mám mobil strácam signál a hodinky nezaznamenávajú tep. Tento problém som však vyriešil natočením hrudného pásu so snímačom na bok a je po probléme. Teraz mám signálu koľko chcem a môžem švihať rukami tiež ako chcem a signál nestrácam. Kvalita GPS signálu je oproti tomu výborná a GPS vo vrecku na pretekoch nestratilo ani raz signál.
GPS-ko hľadá satelity trochu dlhšie asi 3-5min v zastavanom území (v meste) a kupodivu na vidieku som chytil signál do pár sekúnd . Alkalická baterka v ňom vydržala 4dni a obyčajná ani nie 2. Do GPS-ka ide iba jedna AA batéria, ale už som kúpil nabíjacie silné 2700mAh Sanyo ktoré ešte testujem a zatiaľ sú dosť dobré. Presnosť merania vám nepoviem keďže nie som expert ale podľa tachometra na bicykli išlo GPS takmer presne. Takmer presne preto, že oproti tachometru ukazovalo rýchlosť oneskorene ale zato takú istú.
Hodinky majú vymeniteľnú batériu a okrem toho, že snímajú záznam z hrudného pása a senzorov, majú v sebe zabudovaný infra port. Ten je na prenos údajov do PC.
Spolu s dodaným softwarom Polar Pro Trainer 5 sa tak hodinky premieňajú na podrobného trénera-štatistu a s možstva údajov, ktorým ani moc nerozumiem, si viete spraviť obraz o tom v akej športovej úrovni ste. Taktiež si pomocou softwaru viete naplánovať tréningy a nastaviť hodinky (rôzne ukazovateľe či termíny pretekov atď. je tam toho “na mraky”).
Čo sa týka samotných hodiniek tak majú zvukové upozornenia, aj písané. (Ak vám dochádza šťava v GPS tak vás na to upozornia.) Majú 5 jazykov no slovenčina ani čeština tam nie sú. Tlačidlá sa dajú zablokovať proti prípadnému náhodnému stlačeniu, zvuky sa dajú vypnúť. Môžete si nastaviť metrické jednotky alebo britské. Majú budík s opakovaním(raz, po-pia alebo denne) 2 časové zóny, pripomienkovač, sledovanie (alebo skôr odpočítavanie) udalostí vhodné pre zadanie termínov pretekov. Tiež si od vás vypýtajú osobné údaje (dátum narodenia, výška,váha,pohlavie, tepovky – ak nezadáte tak si ich vyráta). Hodinky vám však vedia TF aj odmerať na základe testu ktorý majú v sebe zabudovaný.
V hodinkách už sú prednastavené 4 tréningy:Free (voľná jazda bez obmedzení), Basic (tréning podľa TF),OwnZone (tiež podľa TF), Interval (3min<->1km). Tiež si môžete pozrieť záznam z každej jazdy, za celý týždeň alebo celkový.
Na záver už neviem čo by som dodal, sú jednoducho “nabúchané ” funkciami, ktoré vás budú nútiť trénovať lepšie, kvalitnejšie a silnejšie.
0 Komentárov
Môžeš byť prvý kto zanechá komentár.