Brzdenie na ľade
Ľadové korčuľovanie so sebou prináša tiež niekoľko úskalí a tak je dobré sa na ne pripraviť. V dnešnom článku sa budem venovať základnej otázke: Ako brzdiť na ľadových korčuliach. Podobne ako pri brzdení na kolieskových korčuliach aj tu máme hneď niekoľko možností.
Pripravte sa na to, že keď to budete skúšať, tak určite pár krát spadnete, a to bude bolieť.
1. Pluhovanie
Klasika. Ak viete lyžovať, tak pluhovanie pre Vás nebude problém. Tak isto ak prechádzate z kolieskových korčúľ, tak to nebude problém. Rozdiel medzi kolieskovými a ľadovými spoznáte okamžite. (Na ľade sa to bude šmýkať. ) Ak to ale neviete, je to veľmi jednoduché.
Treba sa pokrčiť v kolenách a postupne prejsť z rovnobežnej jazdy pri korčuľovaní do tvaru “A”. Brzdiť môžeme aj jednou nohou alebo oboma. A tiež to môže byť pravá či ľavá. To záleží na tom, ktorú máme silnejšiu. Pre mnoho začiatočníkov je ľahšie naučiť sa to jednou nohou. Čiže pri brzdení vysunieme do protismeru jednu nohu.
Túto techniku využijeme aj vtedy ak chceme zabrzdiť, keď ideme do zadu. Vtedy robíme nie tvar “A” ale “V”.
S pokecom ale nemusíte to počúvať stačí pozerať
2. T-stop
Brzdenie T-čkom je pre korčuliarov čo prechádzajú z inline korčulí na ľad jednoduché (za predpokladu, že to vedeli na inline-och). Oproti kolieskovým korčuliam je to na ľade omnoho ľahšie naučiť sa.
Pozor! Urobiť Však dobrý/efektívny T-stop je na ľade trochu ťažšie. (Tu si síce trochu protirečím ale hneď vysvetlím.) Veľa ľudí to totiž robí na vnútornej hrane korčule. Pričom správne to má byť na ľade na vonkajšej. No a to preto, že zatiaľ čo pri vnútornej hrane nohu len vlečieme, tak pri vonkajšej hrane aj vytvárame omnoho lepší zábrus na ľade. Pri dámskych korčuliach si dávajte pozor, aby ste si neprišliapli nôž vedúcej korčule. (Hokejové s tým problém mať nebudú. )
Nôž korčule je pri brúsení vytvarovaný do tvaru “U” samozrejme opačného. Tu to sedí na malom písmenku “n”. Vidíte tie dve hrany? Tie nožičky písmenka “n” sú vlastne hrany nabrúseného noža. Tak presne tieto hrany mám na mysli. No a vnútorná je tá, ktorá je medzi nohami.
Samozrejme si treba uvedomiť, že podobne ako na kolieskových korčuliach, aj tu Vás to zo začiatku bude točiť do 360°. Takže pozor na to.
T-stop sa dá urobiť aj dopredu. Myslím tým to, že nohu nedáme za korčuľu ale pred. Tento spôsob je ale omnoho náročnejší a tak ho neodporúčam úplným začiatočníkom.
V tomto videu uvidíte ako to správne urobiť a nemusíte byť ani jazykovo zdatný. A tie ruky vystiera práve preto, aby ju to netočilo.
3. Hokejový štýl
Naučiť sa zabrzdiť spôsobom akým to vidíme u hokejistov, si vyžaduje veľa času. Nie je to ani tak problém technický ako psychický. Veľa ľudí a nie len začiatočníkov, totiž brzdí vlastný strach. Pri tomto spôsobe brzdenia totiž musíme natočiť telo do smeru jazdnej dráhy pričom hlava sa stále pozerá do smeru. Ale pekne po poriadku.
V prvom rade si treba uvedomiť, že spraviť to na novo nabrúsených korčuliach, je podstatne ťažšie ako na tupších (nie úplne tupých ). Novo nabrúsené korčule majú totiž väčší zábrus do ľadu ako korčule už trochu zjazdené. No a tento väčší zábrus by Vás vedel pekne nakopnúť. Nič-menej dá sa to!
Čiže pred samotným brzdením dáme nohy spolu, pokrčíme kolená, prvé natočíme plecia a následne za nimi otočíme nohy a boky do 90° uhla. Pri tom predsunutá noha je na vnútornej hrane a zadná je na vonkajšej. Tento pohyb je však nutné urobiť rýchlo. Tlak ide na prednú nohu, takže sa začneme šmýkať bokom.
Už teraz mi je jasné, že väčšina z vás bude na začiatku miesto brzdenia točiť. Tu jednoducho MUSÍTE udržať ten moment otočenia v smere jazdy. Tento spôsob brzdenia, ako som na začiatku spomínal, je časovo náročný, čiže skúšať, skúšať, skúšať. Najskôr sa vám to bude dariť len jednou nohou, ale ak neprestanete skúšať, tak neskôr to zvládnete oboma.
4. Ďaľšie možnosti
Ako všade aj pri korčuľovaní sú ľudia vynachádzaví a preto existuje ešte nepreberné množstvo techník, ktoré sú možno menej vhodné ale účinné.
Spomeniem napríklad zastavenie o mantinel. Aj pri tejto technike treba byť opatrný, lebo mantinel Vás odrazí naspäť a vy skončíte na ľade alebo na striedačke.
Zastavenie zúbkami na korčuli. Túto techniku som nikdy nemal možnosť praktizovať, keďže nemám na korčuliach zúbky, ale v zásade sa snažíme špičkou zaďobnúť do ľadu.
Zastavenie zaryhovaním. Tak toto je jedna z nechutných techník, kedy korčuľou (či už špičkou za sebou alebo pätou pred sebou) ryjeme do ľadu tak, že pri tom do korčuli tlačíme postupne väčšou silou. Nevýhoda je samozrejme, že budeme mať vyryhovaný ľad, na ktorom sa nebude tri krát príjemne korčuľovať.
POZOR! Nikdy sa nesnažte zastaviť o ďalšieho korčuliara.
- Jednak to nedopadne dobre a obaja aj tak spadnete.
- A potom treba si uvedomiť, že máme na nohách nože, čiže by sme mohli niekomu spôsobiť vážne poranenie!
No a na samotný záver spomeniem, že nikto učený z neba nespadol, takže sa nevzdávajte a trénujte.
(5) Komentáre
Super článok aj stránka Milujem korčulovanie! Brzdím takým svojským pluhovaním, ale snažím sa naučiť aj ten hokejový štýl. Zastavenie o mantinel som využívala hlavne keď som bola malá ..vtedy mi aj zúbky robili problémy..vždy som nejak zakopla a dala papuliaka Teraz už je to fajn a už sa iba zlepšujem a učím čo vidím
Brzdenie na korculiach na lad je samotna kapitola, je samozrejme dobre zacat s niecim jednoduchym a postupne skusat jednak Tckove brzdenie kvoli treningu rovnovahy a neskor samozrejme hranenie a prudke brzdenie. Poznam aj pripady kedy clovek cakal vyslovete na mantinel a potom ho takpovediac objal Skuste si precitat tipy ako zlepsit korculovanie aj techniku na nasom blogu http://www.hokejovavystroj.eu
Pekny den
Ktory z nich je najlahsi?
Najlahsie je pluhovanie a zarytie zubkami na korculiach.
Najlahsie je pluhovanie.