Open source heat map

Pitný režim korčuliarov

S teplým krásnym počasím pribúda na cestách aj množstvo korčuliarov. Korčuľovanie je skvelou príležitosťou ako sa zabaviť, či ako zostať v dobrej kondícii a trochu zhodiť. V teplom počasí je však najväčším rizikom práve dehydratácia, ktorá je o to horšia, o čo viac kilometrov prejdeme. Preto je dobré dodržiavať pár základných bodov, aby sme sa dehydratácii vyhli.

Naše telo sa vie prispôsobiť iba veľmi malému rozsahu teplôt. O to horšie ak tvrdo korčuľujeme. Svaly totiž generujú ďalšie teplo a telo sa snaží vysokej teploty zbaviť. Samozrejme deje sa to cez pot. Keď sa potíme, teplo sa odvádza cez pokožku a pri tom strácame vodu a soľ a teda nastupuje dehydratácia. Dehydratácia je inými slovami odvodňovanie alebo teda strata vody v organizme. Dehydratácia tak znižuje výkon korčuliara alebo teda športovca až o 25%, a zároveň sa stáva aj nebezpečnou až smrteľnou.

Dehydratácia môže nastať už po 20min tréningu v teplom počasí a je jedným zo sprievodných faktorov pri vyčerpaní a úpale.

Nemá zmysel spoliehať sa na pocit smädu, lebo ten je už priamym nedostatkom tekutín. Prvým znakom je únava, sucho v ústach, bolesti hlavy, podráždenosť, závraty, zvýšený tlak krvi, zvýšená teplota. Dehydrovaní ľudia bývajú agresívnejší, zlostní a malátni. Neskôr sa prestanete potiť a nastúpi suchá pokožka. Prestanete mať malú potrebu, alebo ak tak budete mať len veľmi malé množstvo tmavožltej tekutiny. So zvyšujúcou sa dehydratáciou tak nebudete mať len vysušené ústa ale aj jazyk.

Ak dehydratácia nebude riešená ani pri tomto bode nastane malátnosť a omdletie, keďže telo už nedokáže teplotu stiahnuť. Taktiež môžu nastať ťažké svalové kŕče alebo zmätenosť. No a tu už pomôže iba prevoz do najbližšej pohotovosti.

Príznaky ľahkej dehydratácie pri korčuľovaní sotva postrehnete. Preto je dobré na to myslieť už pred samotným tréningom a piť počas celého dňa. Pred korčuľovaním si preto doprajte minimálne 2 poháre vody. Pri energickom korčuľovaní človek stratí viac ako jeden liter vody za hodinu. Odborníci odporúčajú piť 0,2l vody každých 15min počas celej aktivity. Nečakajte však na to až sa budete cítiť smädný. Dobrým pravidlom je práve preto piť pravidelne. Vaše telo sa vie zbaviť prebytku vody, ale nevie si ju zadovážiť bez Vašej pomoci.

Alkohol, káva a aj niektoré čaje zvyšujú dehydratáciu a nemali by ste ich piť pred korčuľovaním. Takisto si treba dať pozor aj na teplú vodu (30 a viac °C), pri ktorej Vám okamžite stuhne žalúdok.

Športové nápoje (Iontové nápoje) sú výborné nie len ak budete podávať nejaký energickejší výkon, ale aj pri celodennom pitnom režime. Tieto nápoje nahradzujú úbytok soli, zložených cukrov a elektrolytov. Telo ich odkáže ľahšie/rýchlejšie vstrebať ako čistú vodu. Rozlišujeme tri základné druhy Iontových nápojov.

  1. Hypotonický – mierne energetický a vitamínový nápoj s regeneračným účinkom. Je vhodný aj pre celodenný pitný režim.
  2. Izotonický – obsahuje veľké množstvo minerálov, slúži na doplnenie tekutín a vypotenej soli. Je to vlastne klasický ionťák.
  3. Hypertonický – má väčšiu koncentráciu a je vysoko energetický. Pri dehydratácii je absolútne nevhodný keďže dehydratáciu priamo spôsobuje.

A teda Pozor na Energetické nápoje. Prijímať monosacharidy pred akýmkoľvek zaťažením vytrvalostného charakteru, alebo počas neho je absolútne nesprávne. Dokážu síce za krátky čas dodať telu veľké množstvo energie, ale organizmus na ne reaguje okamžite (majú vysoký tzv. hypoglikemický index). Spôsobí to zvýšené vyplavovanie inzulínu, ktorý zníži hladinu cukru v krvi a tým sa v konečnom dôsledku dostaneme do hypoglykémie. Je to veľmi nežiadúce, dostaví sa pocit hladu a výkon prudko klesá.

Samozrejme ak je počasie horúce a vlhké, pite viac ako by ste pili v chladnejšom počasí. Taktiež myslite na to že re-hydratácia nastupuje až po prvých pár hodín po športovom výkone. Preto pite aj po aktivite.

(2) Komentáre

  1. Bzucko hovorí:

    Mať nejakú čistú vodu/minerálku so sebou je fakt dobré aj ak padneme..je aspoň čím opláchnuť ošuchlinky alebo ak sa nedá prezuť do korčúľ na lavičke a náhodou pri strate rovnováhy sa dotknem zeme :) . Nosím so sebou pol litrovú fľašu v malom batohu, ale keď už začne byť teplo alebo cítim suchoty, tak držím fľašu v rukách a pocuckávam aj za jazdy :) . Taká fľaša v rukách je dobrá aj v prípade pádu (hoci mám chrániče na dlane) alebo len tak, keď ruky nemajú čo robiť, aby sa neplandali zbytočne okolo tela :)

  2. ivco hovorí:

    ja berem rupsak tam mam flasku a to mi staci :D

Napísať Komentár