Open source heat map

Korčuľovanie proti vetru? Žiadny problém.

Korčuľovanie proti vetru

V posledných dňoch nám to tu pekne rozfúkalo a nemalo ľudí malo problémy pri korčuľovaní. Ako sa vysporiadať s takýmto počasím a čo robiť si teraz povieme.

Samotný fakt, že proti nám fúka silný vietor, je dostatočne zlý na to, aby nám podlomilo sebavedomie. No len sa priznajte, koľkí z Vás frflú, keď majú len ísť do takéhoto počasia. Povedzme, že je Vás dosť. :) Takže v prvom rade, je už tu na tomto mieste potrebné spraviť prvú zmenu. A síce, pozitívne myslieť. Čiže ak korčuľujeme proti vetru, tak sa nesústredíme na vietor samotný, ale na niečo iné. Zamestnáme tak mozog a čas nám rýchlejšie uplynie.

Ideálne je ak idete viacerí v skupinke. Nie však ako kŕdeľ husí na hrádzi… Treba sa naučiť využívať závetrie za korčuliarom pred vami. Viete kam tým narážam. Treba vytvoriť vláčik a vzájomne sa striedať na čele. Takto ušetrí celá skupina dostatočné množstvo energie.
Ak nie ste zrovna v skupinke, stačí sa poohliadnuť po nejakom ideálnom kolegovi. Ku príkladu ja rád využívam v takýchto situáciach cyklistov. Aj keď oni teda často nie sú nadšení.

Čo ale v prípade, že ste na to sami. Ako som už spomínal, treba pozitívne myslieť. Okrem toho je veľmi dôležitá aj technika jazdy. Ideálne je byť v rýchlo-korčuliarskom postoji (v podrepe, ruky za chrbtom). Zmenšíte tak plochu odporu vetra. Hlavu treba držať tak, aby boli ústa v zákryte. Aj keď sa to nezdá, tak veľmi často sa nahlcete vzduchom. Tempo je treba zmierniť. Predsa len je to už záťažový tréning. Ideálne je mať potom šatku pred ústami a okuliare. Nie je nič horšie ako sa nahltať studeného vzduchu a ešte aby vám aj oči vyfúkalo. Pri korčuľovaní je potom ideálnejšie striedať častejšie kratšie zábery. Aj v prípade silného veterného poryvu tak budete stále v tempe. Ak nie ste dobre fyzicky zdatný, robte si medzi úsekmi malé pauzy. Počas nich sa otočte v smere vetra a vydýchajte sa, odgrgnite si atď. :roll:

Ak tréning ešte len plánujete, tak sa aj primerane oblečte nie len kvôli očiam, hrdlu ale aj kolenám, chrbtu a tak.

inline flyerSamotný vietor má ale aj pozitívne vlastnosti. Je to ideálny záťažový prostriedok. Každú chvíľu Vám naloží inou silou a ešte aj z inej strany. Ja viem ja viem, najlepšie je ak Vás tlačí :D . No ako vravím ja: “Vietor nie je prekážka, hlavne nech neprší”.

Čo už je ale iná liga, tak to je korčuľovanie proti silnému vetru do kopca. Nuž a čo robiť tu? Tak to si nechám pre seba. :twisted:

Máte aj Vy pár dobrých rád? Napíšte ich do komentárov.

(2) Komentáre

  1. Bzucko hovorí:

    Mne sa osvedčilo proti vetru normálne spomaliť, tak aby som sa neuhnal a aby ma to bavilo. Je fajn myslieť na to, že ak pôjdem tou istou trasou naspäť a vietor sa nezmení, tak mi bude fúkať do chrbta :) .

  2. Greenpeacak hovorí:

    Korčulovanie vo vetre – menšia rada (ale zrejme len pre skúsenejších) jednoducho stačí, keď budete korčulovať smerom dozadu – z nevysvetliteľných dôvodov sa zníži odpor (asi je v tej polohe telo aerodynamickejšie)a hlavne nemáte ten blbý pocit fúkanie do tváre.

Napísať Komentár