Open source heat map

Ako sa obliecť pri zimnom tréningu

Oduševení športovci vravia, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. V dnešnej dobe by bolo možné tvrdiť, že je to pravda.  Technológie už pokročili a moderné značky sa predháňajú a snažia sa každý rok inovovať modely svojho oblečenia a vylepšovať jeho vlastnosti. Vďaka tomu je teda možné trénovať prakticky v každých podmienkach.

 

Záleží na vás, či sa v zime rozhodnete pre beh, ľadové korčule, bicykel alebo dokonca kolieskové korčule.  Na kolieskových korčuliach je možné jazdiť aj v zime. Samozrejme, čím nižšie ručička teplomera klesne, tým horšie kolieska a ložiská reagujú a pracujú. Stále si ale môžete dopriať kvalitný korčuliarsky tréning. Jedinou podmienkou v zime je suchý asfalt a teplota aspoň tesne nad nulou J  (kedže sú topánky korčúľ konštruované skôr na leto, mohli by nohy pri mínusových teplotách pomerne rýchlo mrznúť).

 


Ako sa teda obliecť tak, aby ste sa pri športovaní v zime cítili pohodlne a  v teple.

 

Keď nebol vývoj termoprádla a športového oblečenia na tak vysokej úrovni ako dnes, pomáhali si športovci igelitkami proti prefúknutiu alebo si dávali pod bundu noviny a podobne. Na to už vy nemusíte byť odkázaní.

Vo všeobecnosti sa pri športe v zime využíva princíp troch vrstiev. Tie sa delia na spodné prádlo alebo termoprádlo, druhú vrstvu, ktorá býva zväčša v podobe izolačnej vrstvy ako napríklad športová mikina a tretia vrstva. Tá je v podobe neprefúkavej bundy alebo nejakej cyklobundy.

 

1. vrstva – termoprádlo – úlohou termoprádla v podobe spodnej vrstvy je predovšetkým termoregulácia a odvod potu. Dobré a kvalitné termoprádlo by malo držať telo pri športe v teplúčku a zároveň sa starať o odvod a odparovanie potu, aby športovcovi nebola zima. Kvalitné prádlo dobre odvedie pot aj v prípade, že sa športovec zastaví.

 

 

2. vrstva – jej hlavnou úlohou je sekundovať termoprádlu v odvode potu. Avšak jeho hlavnou úlohou je udržiavať teplo. Ja osobne ju často aj vynechávam.  V prípade, že to je postačujúce, radšej nosím teplé termoprádlo a cyklobundu, ktorá je ošetrená proti prefúknutiu nato.

3. vrstva – jedná sa často o bundu, ktorá má termoizolačné vlastnosti. Najlepšie je ak je zároveň windstopper alebo aspoň zo šušťavého materiálu, ktorý vás ochráni pred zimným vetrom.

 

Vrstva proti prefúknutiu

- na trhu sa predávajú aj typy spodného prádla s doplnením o neprefúkavý materiál. Najčastejšia verzia vrstvy proti prefúknutiu je takto ošetrená bunda. Poprípade sú na trhu dostupné vesty,ktoré majú v zadnej časti sieťovinový materiál a predná časť je neprefúkavá. Toto je ale zrejme najdrahšia varianta zo všetkých. Predovšetkým, kvôli tomu, že je to veľmi jednoúčelová záležitosť.

 

Koľko do funčného oblečenia zainvestovať, akú značku si vybrať, podľa čoho sa rozhodnúť.

 

Zimná výbava, ktorú sme vyššie popísali môže byť pomerne nákladná. Asi každý z nás už nejaké športové oblečenie doma má. Vybavte sa  preto správnym oblečením postupne. Začnite najprv funkčným tričkom, časom si k nemu môžete dokúpiť napríklad nohavice, druhú vrstvu alebo tretiu. Podľa toho čo vám najviach chýba. V prípade, že by ste sa rozhodli pre celú výbavu naraz,  mohlo by to vážne naštrbiť váš rodinný rozpočet.

 

Osobne preferujem kvalitné značky funkčného oblečenia. Priznám sa preto, že nemám 100% prehľad v lacnejších variantách. Z vlastnej skúsenosti viem, že kvalitné prádlo vám vydrží aj niekoľko rokov. Prečo teda nezainvestovať?  Vezmite do úvahy cenu, predstavte si koľko rokov môžete tričko využívať, koľko tréningov počas roka zvládnite a určite uznáte aj sami, že tá investícia za to stojí.

 

Jednou zo skvelý značiek so skvelou funkcionalitou je termoprádlo Craft.  Predáva sa za veľmi dostupné ceny. Výber je extra široký.  Funkčné oblečenie delí na tri rôzne vrstvy. Spodné prádlo sa delí podľa použitia na stay cool (ideálne na leto), be active a craft be active extreme (veľmi univerzálne prádlo určené do chladného počasia, pri vysokej aktivite) a keep warm (najteplejšia varianta. Ideálna napríklad na lyžovanie). Prádlo Craft Be Active a Craft Be Active Extreme je ideálnou voľbou v prípade, že chcete ušetriť.  Využijete ho totižto pri zimnom tréningu a taktiež aj počas chladných dní na jar a na jeseň.

Pre druhú vrstvu je pri Craft typický rolák Craft Shift FreeCraft Shift. Shift Free je  zdokonalený o elastické panely na bokoch.

 

V tretej vrstve je výber extra široký. Craft má v ponuke bundy od výmyslu sveta.

 

V prípade, že chcete s funkčným oblečením začať, Craft je skvelou voľbou.  (link na USA web)

 

Absolútne inou dimenziou funkčného oblečenia je X-Bionic (web výrobcu). V prípade značky X-Bionic sa nejedná len o obyčajné termoprádlo. Spodná vrstva je navyše kompresná. Kompresia skvele prispieva k tepelnej regulácii tela, navyše zvyšuje cirkuláciu krvi, znižuje svalový tras a zvyšuje tak výkon športovca.

 

Pre X-Bionic sú typické 3D Bionic Sphere oblasti. Tie zachytávajú pot a využívajú ho na ochladzovanie športovca v prípade, že mu je príliš teplo a naopak. Prebytočný pot sa nekompromisne vyparí.  X-Bionic udržiava telo športovca na optimálnej teplote 37 stupňov a to ho robí dokonalým .

 

Pre získanie lepšej predstavy si jednoznačne pozrite video.

 

Ďalšie zaujímavé funkcie sú napríklad expansion ribs. Tie sú umiestnené na lakťoch a kolenách. Výnimočné sú v tom, že aj v prípade roztiahnutia sa materiálu neprepustia chlad do citlivých oblastí, akými kolená a lakťe jednoznačne sú.

 

 

Prádlo je navyše ošetrené tak, aby tieto high end funkcie fungovali aj pod druhou  a treťou vrstvou.

Jednotlivé high tech funkcie sú aplikované aj pri druhej a treťej vrstve. Tie sú ale o niečo menej populárne ako samotné spodné prádlo.  Nie preto, že by boli o niečo horšie. Problém býva občas v tomto prípade cena. Pri každom kúsku musíte rátať s cenou pohybujúcou sa na úrovni 100€. Preto je pre väčšinu ľudí plne postačujúce termoprádlo.

 

Nosným modelom je X-bionic  Accumulator Evo. Všetky modely Accumulator sú teplejšie verzie X-Bionicu ideálne do veľmi chladného počasia. Ešte o niečo teplejšia verzia s použitými vláknami striebra je Radiactor. Ak hľadáte niečo univerzálnejšie, zvoľťe napríklad X-bionic Energizer Mk2. Ten okrem zimy využijete určite aj počas chladných jesenných a jarných dní.

 

Tu je jednoduchá tabuľka, ktorá by vám mohla pri výbere termoprádla pomôcť.

 

Máte vlastné skúsenosti s fukčným oblečením v zime? Podeľte sa o ne v komentároch!

 

1 Komentár

  1. Barbora hovorí:

    mne sa najviac osvečilo termoprádlo x-bionic. Nie je mi v nom teplo, ani zima a materiál je veľmi príjemný

Napísať Komentár