Open source heat map

Jesenné korčuľovanie


Korčuľovanie na jeseň má svoje čaro. Príroda hrá všetkými farbami a v chladnom vzduchu je pomaly cítiť sneh. Aj preto je dobré uvedomiť si, že vyjsť von znamená, poriadne sa pripraviť. Už nestačí iba skontrolovať v akom stave sú korčule, ale aj v akom stave je aktuálne počasie, teplota, či ako moc silno fúka.

Primerane sa oblečte

Je dobré začať nosiť funkčné oblečenie také, ktoré Vás bude chrániť pred vonkajším vplyvom, ale zároveň Vás bude držať v teple. Ako vzor si vezmite oblečenie cyklistov. Takisto okrem prilby je dobré mať aj šatku. Osobne odporúčam Buff, čo je multifunkčný materiál, ktorý môžete využiť aj ako nákrčník, šatku, masku, čelenku atď. Ak počasie vyzerá na to, že má pršať, nezabudnite sa poistiť a vezmite si aj pláštenku.

Spomaľte tempo

Korčuľovanie v chladnom vzduchu by sa malo niesť v pomalšom tempe. Radšej si odjazdite trať na menej zástavok ale pomaly a plynulo. Sústreďte sa na záver sezóny skôr na techniku a správne držanie tela, ako na rýchlosť. S ostatnými korčuliarmi radšej nesúperte, ale sústreďte sa na seba. Ak idete v skupine, tak tí rýchlejší z Vás by sa mali skôr prispôsobiť tým pomalším, ale zároveň by pomalších nemali hnať. V takom prípade sa radšej dohodnite na mieste, kde sa počkáte.

Zradné lístie

Pozor na zradné lístie. Aj keď šuchot lístia pod kolieskami je super, treba si uvedomiť, že na lístí sa moc zaberať nedá, a teda Váš záber bude podkĺzať. To platí dvojnásobne ak je lístie podmočené, napríklad, že deň pred tým pršalo. Vtedy je to ako na ľade. Ani zabrať nemusíte a už Vám nohy letia do hora. Takisto ak viete, že idete cez lístím pokrytú cestu, začnite skôr brzdiť. Lístie pod brzdou sa Vám začne kopiť a môžu nastať nečakané situácie. To isté platí ak brzdíte do “T”. Vtedy pôsobíte ako zhŕňač lístia. Je dobré nohu popodvihovať a kopu spod korčule uvoľniť.

V kope lístia bývajú ukryté halúzky, ktoré sa “kupodivu” veľmi ľahko dostanú medzi nôž a kolieska, a tým Vám narobia riadne rodeo. Okrem halúzok Vám riadnu neplechu narobia aj kamienky, ktoré spod lístia neodstrelia, akoby ste čakali, ale miesto toho Vás pekne zastavia. Preto buďte na lístí opatrný a radšej ho prechádzajte s riadnou dávkou obozretnosti. Ak sa Vám už niečo dostalo medzi kolieska, zastavte sa a listy vyberte. Nešpekulujte s nohami ako “hontentóti” lebo sa Vám to vypomstí.

Nezabúdajte na pitný režim

Chladnejšie mesiace v nás znižujú pocit smädu a zabúdame na pravidelný prísun tekutín. Dehydrovaný organizmus nám to oplatí migrénou, bolesťami hlavy a zníženým výkonom. Pri pití volíme skôr teplejšie nápoje (nie horúce a nie studené).

Na záver dodám už len toľko, že ak to počasie dovolí, nebojte sa vyraziť na korčule.

0 KomentárovMôžeš byť prvý kto zanechá komentár.

Napísať Komentár