Open source heat map

Brúsenie Korčúľ


Aj keď sa to nezdá, tak brúsenie korčúľ si vyžaduje individuálny prístup pre každý typ korčuľovania. Či už ide o klasické hokejové, krasokorčuliarske či rýchlostné korčuľovanie, pri každom si treba dať na to pozor. Dnes si preto vysvetlíme pár princípov, spôsobov brúsenia.

Hokejové, rekreačné a krasokorčuliarske korčule.

Aj keď tieto tri typy hádžem do jedného vreca, ich brúsenie bude vždy individuálne. Jediným dôvodom prečo ich spájam je to, že sa dajú brúsiť na jednom mieste jedným strojom. Kdežto napríklad rýchlostné korčule sa brúsiť na mašine pre tie vyššie spomínané typy nedajú.

Brúsenie korčúľ má niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia Vaše korčuľovanie. Preto je pre každého vhodné niečo iné. Aby som bol konkrétny tak si vezmime takých hokejistov. Obranca bude mať korčule nabrúsené, inak ako útočník či brankár. To isté bude pri krasokorčuľovaní, tanečný pár bude mať korčule inak nabrúsené ako freestylista (voľnoštýliar).

Brúsenie hrany

Pozrime sa najprv na brúsenie hrany korčule. Keď vravím o hrane, tak sa pozrite na nôž korčule zospodu. To je ta malá plôška, ktorá sa priamo dotýka ľadu a do ktorej sa vybrusuje polomer. Tento polomer je dôležitým faktorom, ktorý bude ovplyvňovať vašu stabilitu a rýchlosť. A teda, čím väčší je polomer brúsenia, tým vyššia je vaša rýchlosť, ale zároveň máte aj menej stability. A opačne čím menší je polomer brúsenia, tým vyššia je vaša stabilita a manévrovateľnosť, ale na úkor rýchlosti. Je to kvôli tomu, že menší polomer sa Vám do ľadu zaryje viac ako korčuľa nabrúsená s väčším polomerom.

Zdroj: Blackstone sport

Polomery ktoré sa tradične brúsia sú udávané v palcoch a je ich celkom dosť. Okrem tých na obrázku sú ešte populárne: 9/16, 7/16, 5/16…

Brúsenie hrany ovplyvňuje nie len spôsob akým sa chcete korčuľovať, ale aj hrúbka noža. Tak napríklad hrúbka noža na krasokorčuliarskych topánkach je okolo 0.11″ (palcov) a na rekreačných alebo hokejových je to 0.15″. To znamená, že ak chcem dosiahnuť rovnaký grip na oboch korčuliach (povedzme, že mám doma aj také aj také korčule) musím si pre užší nôž zvoliť menší polomer. Inak by hĺbka zárezu nebola taká, ako pri hrubšom noži, a teda uhol zárezu by bol menší. Dobre je to vidieť na obrázku.

Porovnanie rôznej hrúbky nožov za použitia rovnakého polomeru brúsenia

Hrany korčúľ musia byť rovnako veľké na oboch stranách žliabku. Chcem tým povedať, že vnútorná hrana noža musí byť rovnako vysoká ako vonkajšia hrana noža. Ak by tak nebolo, tak pri zákrute do jednej či druhej strany by ste mali pocit, že sú korčule tupé.

Brúsenie profilu

Ak sa pozrieme na korčule zo strany, uvidíme určité zakrivenie noža (niečo ako húpacie kreslo). Toto zakrivenie nám ovplyvňuje sklz a manévrovateľnosť. Treba tu však povedať, že toto zakrivenie nebýva konštantné po celej dĺžke noža, ale od stredu dopredu býva väčšie ako dozadu. Tomu sa hovorí “rockering”. Teda máme na jednom noži viacero polomerov zakrivenia. K čomu je to dobré? Nuž keď som spomínal to húpacie kreslo, tak si predstavte húpacie kreslo s malým polomerom húpania ako sa rýchlo rozhojdá, a potom s velikým polomerom ako sa pomaly hojdá. Tak nejako je to aj pri korčuliach. (Nie celkom, je to len príklad.) V podstate s menším polomerom sa rýchlejšie pohneme dopredu, vyštartujeme, či spravíme otočku ale neskôr napríklad zabrzdíme. Tento rockering je teda naozaj potrebný na tých miestach ako sa pohybujeme. Ak štartujeme, využívame prednú časť korčule, a teda polomer je menší v prednej časti korčule (sú viac zahnuté), a ak brzdíme tak používame päty korčule, a teda polomer je tam väčší. V strednej časti je krivka takmer plochá, tu využívame pri samotnom sklze najviac, preto je dobré mať tú dotykovú plochu čo najväčšiu.

Kedy brúsiť korčule

Na to je veľmi ľahká odpoveď. Vždy keď sa Vám zdajú byť tupé. Jednoducho ak už nemáte ten pocit “rezania” zákruty, ak Vám záber často skĺzava, ak máte problém s rozbehnutím či stabilitou. A neznamená to, že budete čakať dovtedy, kým sa Váš žliabok nestratí.
Ak máte menší žliabok mali by ste korčule častejšie brúsiť ako tí, čo majú väčší žliabok.

Ak máte nové korčule a neviete, či ich nabrúsiť, moja rada je, že jednoznačne áno. Brúsenie v manufaktúre totiž nebýva poriadne a väčšinou ho pri radových korčuliach doslova odfláknu. Samozrejme, že ak si kúpite “High Quality”, tak tam budú nabrúsené poriadne. Poprípade nemusia byť od výroby vôbec nabrúsené. Taktiež výrobcovia nevedia akým štýlom korčuľujete, na čo sa zameriavate (či rýchlosť či obratnosť) a teda ich brúsenie nemusí byť podľa Vášho gusta.

Detto brúsenie z profilu. Ak si vezmete výrobný pás, tak to čo Vám príde z Honkongu, nemusí byť z rovnakej série. Chcem tým povedať, že pravá korčuľa môže mať polomer zakrivenia 8 stôp a ľavá iba 7. Tak isto ak prechádzate od výrobcu povedzme Bauer k výrobcovi CCM, tak každý výrobca má svoje štandardy brúsenia, a to na čo ste boli zvyknutý, Vám zrazu bude chýbať a robiť problémy. Aby ste tomu predišli, rovno si ich dajte nabrúsiť a nemusíte neskôr riešiť, že čo je s korčuľami. Profilové brúsenie však býva drahšie a odporúčam ho skôr skúseným korčuliarom a nie začiatočníkom či rekreačným korčuliarom.

Rýchlostné korčule


Brúsenie rýchlokorčuliarskych korčúľ je tak trochu veda a umenie v jednom. Každý má na to svoj vlastný systém a povedzme, zvykol si na niečo iné.
Prvý taký výraznejší prvok je, že korčule sa brúsia na plocho. Nehľadajte tam preto žiadny žliabok, tak ako pri hokejových či iných korčuliach. Takto na plocho nabrúsené korčule nevytvárajú skoro žiadne trenie, a preto ich sklz je rýchlejší ako pri hokejových korčuliach.

Rýchlostné korčule sa nebrúsia na strojoch pre hokejové korčule, pretože by mohli nôž zničiť. Korčule by mali byť simultánne brúsené aby ľavá korčuľa odzrkadľovala pravú. Ak by sa totiž brúsili po jednej, nebolo by zaručené, že majú rovnaký polomer zakrivenia na pravej a ľavej korčuli a že majú rovnaké množstvo ocele. (Pri vysokých rýchlostiach to totiž poznať.)
Cieľom brúsenia je dosiahnúť perfektných 90° na hranách a zachovať stály polomer zakrivenia (pri pohľade z profilu). Nabrúsenou hranou korčule by ste si mali dokázať zarezať do nechtu. Ak je hrana príliš zaoblená, tak je nutné zbrúsiť viac materiálu a tým znižujete bod zakrivenia.
(Pre tých čo nevedia. Rýchlostné korčule, okrem toho, že majú dlhší nôž, mávajú aj dvoj-jadrovú oceľ (Bi-metal). Časť ocele býva vysoko-pevnostná no jej nevýhoda je veľká krehkosť. Ak by sa použila na celom noži mohli by vzniknúť praskliny alebo by sa mohli určité časti odštiepiť. Preto sa z malej časti používa vysoko-pevnostná oceľ, ktorú by sme zanedbávaným brúsením mohli doslova odstrániť.)

Rockering sa pri rýchlostných korčuliach uplatňuje najmä pri short tracku. Tam je dĺžka noža kratšia a je tam zároveň vyššia potreba manévrovateľnosti. Pri long tracku nebýva rockering nutný a uplatňuje sa tam veliký polomer zakrivenia (20-25m).

Brúsenie korčúľ sa robí na špeciálnych brúskach ktoré nie sú práve najlacnejšie. Na pretekoch sú však chalani, ktorí vám môžu pomôcť alebo dokonca rovno nabrúsiť korčule. Poprípade stačí vychytiť nejakú tu akciu.

Záver

Na brúsenie korčúľ nájdete veľa pomôcok a nástrojov. Ovládať však tieto veci si vyžaduje veľkú prax, a preto je jednoduchšie dať si korčule nabrúsiť za 3-4 éčka a zbytočne nešpekulovať.
Takže, korčule nabrúsiť a hor sa korčuľovať! :twisted:

(31) Komentáre

  1. Petull hovorí:

    Ja len že Bimetal je materiál zložený z dvoch kovov ktoré majú zvyčajne rozličnú teplotnú rozťažnosť. Na korčule je zvyčajne používaná nerezová oceľ ktorá može byť tzv. sandwich-ového typu a teda stred noža tvorí napr, vysoko tvrdá (ale krehšia) oceľ ktorá sa dobre brúsi do ostrých hrán. ;) Holt nieje bimetal ako bi-metal :D

  2. Peto hovorí:

    uzitocna stranka aspon pre mna

  3. Michal hovorí:

    Ako je to z brúsením korčúľ na umelý a prírodný lad ? Je tam nejaký rozdiel ?

    • Vlado hovorí:

      V samotnom brúsení rozdiel nie je. Jediný rozdiel je snáď vo frekvencii brúsenia.
      A tiež neviem, či máš na mysli umelý = syntetický ľad alebo rozlišuješ prírodný ľad ala jazero a umelý teda ľad na štadióne.
      Vlastne ani pri syntetickom ľade nie je rozdiel. Akurát, že tam priamo odporúčajú brúsiť korčule pred aj po korčuľovaní.

  4. Jaro hovorí:

    Vidim, ze ste profesional a tzv. muz od fachu. Rad by som si dal k Vam nabrusit moje hokejovo rekreacne korcule, ktore su uz naozaj velmi tupe. Je mozne si ich dat nabrusit priamo u Vas, pripadne viete mi poradit niekoho zodpovedneho a odbornika ako vy v BA? Dakujem za odpoved

  5. Supo hovorí:

    Dobry den,
    tiez by som sa chcel informovat o moznosti brusenia korcul, nakolko Vas clanok ma velmi zaujal a vidim ze sa tematike rozumiete. Kde v BA je moznost takehoto kvalitneho brusenia?

    Dakujem.

    • Vlado hovorí:

      Caute pani,

      Asi Vas oboch sklamem ale ja veru korcule nebrusim (teda nemam na to stroj). Clanok je viac teoria ako prax. Mam na mysli totiz to, ze rozne firmy a brusici pouzivaju stroje, ktore nie vzdy dokazu to, co zakaznik pozaduje alebo chce.
      Zakladnym pravidlom (aspon pre mna) je, ze ak chcem mat dobre nabrusene korcule, tak zbehnem na zimak. Tam sa tomu venuju viac ako niekde (poviem to prehnane) v brusiarni kuchynskych nozov. Neznamena to vsak, ze by Vam ich zle nabrusili. Ale najskor asi budete limitovany vyrobou jarku.

      Tak napriklad take krasokorculiarske korcule Vam tiez nie vzdy vsade vedia nabrusit, prave kvoli pouzivanej masine.

      Ruzinovsky zimak. http://prohockeyshop.sk/servis ;)

  6. Roman hovorí:

    Ahoj,
    mám asi dosť nezvyčajnú otázku, ale spýtam sa. Je možné nabrúsiť a ak áno, do akého tvaru, a akým spôsobom detské korčulky “kačenky” , pretože sa na tom drobci absolútne neudržia z dôvodu šmýkania- rozchádzania sa nôh do strán. Stabilita a opora o ľad žiadna. Snaha u detí je veľká, ale čo z toho keď sa nedá zaprieť. Viem, že sú to korčule na oboznámenie sa s ľadom, ale mohli by sme deťom pomôcť.

    ĎAKUJEM ZA POMOC I ODPOVEDE.

    • Vlado hovorí:

      Ahoj,

      vzhľadom na to, že na túto otázku som veru krátky, tak som čo to pogooglil a našiel aj pár odpovedí.

      Korčulky s dvojitým nožom sú známe tým, že sa kĺžu do všetkých strán. Preto veľa ľudí vôbec tieto korčule neodporúča a práve naopak, odporúčajú klasické korčulky s jedným nožom. Dvojitý nôž sa odporúča pre veľmi malé deti a akonáhle si osvoja balans a udržia sa na nohe 5s bez opory, odporúča sa prejsť na klasické. Inak deti sa na klasických korčuliach naučia prekvapivo omnoho skôr korčuľovať ako na týchto dvojitých. Taktiež je následný prechod z double nožov na single omnoho ťažší
      zdroj: yahoo answers a articlebase

      Detské klasické (single) korčulky sa majú brúsiť na 15mm alebo menej a vo frekvencii brúsenia sa už názory na stránkach rôznia. No a na otázku či treba brúsiť double korčule je najčastejšie odpoveď, že tie netreba brúsiť.

      Snáď som pomohol aspoň trošku.

      • Roman hovorí:

        Ahoj!

        Pomohol.
        Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a s tým spojenú i ochotu a ústretovosť. Cením si to.
        Prajem prima víkend všetkým pisateľom!
        Ešte raz Ti vďaka.

  7. dominika hovorí:

    chcem sa opytat.. ako mam zistit ci su korcule ostre??

    • Vlado hovorí:

      Ahoj,
      Dám ti dve také “skoro” odpovede.

      1) Otoč korčule nožom k sebe a pozri sa pozdĺžne na nôž akoby si sa pozerala do zbrane. Ak vidíš oblúčik “U” (môžeš si pomôcť tak, že si tam dáš niečo rovné, trebárs mincu a pod ňou bude priestor) ideš do ďalšieho kola inak ich treba nabrúsiť. Prejdi jemne palcom zo strany na stranu, ako keď skúšaš ostrie noža. Ak ti to chytá pokožku tak sú ostré a ak nie tak treba vyskúšať na ľade, ale preventívne ich môžeš dať nabrúsiť. Niektorí si skúsia zarezať do nechtu ale to som nikdy neskúšal. No je to možnosť, tak ju spomínam.

      2) Ak si na ľade a vieš prekladať, tak tam veľmi ľahko zistíš či zaberáš alebo sa kĺžeš. Ak nevieš prekladať, tak skús ísť do kruhu a uvidíš či ťa držia. Samozrejme na obe strany to treba vyskúšať. Dá sa to poznať aj od prvého silného záberu, že sa ti noha “ušmykuje” do strany.
      Ak aj tak nevieš a nie si si istá, tak si ich daj prebrúsiť, odvez sa na nich a ten pocit si už zapamätáš. :)

  8. Erik hovorí:

    Dobrý deň
    ja sa chcem spýtať že ked sa korčulujem tak pri zábere sa mi šmýka noha do strany ale len niekedy a niekedy to je v poriadku že či ich mám dať nabrúsiť alebo čo?

  9. MAtúš hovorí:

    Mne sa zničoho nič otupily korčule tak že som skoro urobil šnúru je možné že na mokróm žničenóm ľade sa mi otupia ten tíždeň nechladily

  10. peter hovorí:

    Brúsim korčule už 8 rokov pre partie chlapcov a chlapov ktorí hrajú rekreačný hokej v Žiline,Třinci,Č.Těšine,v Poľsku a na Orave .Hrana noža korčule nesmie byť lesklá ak sa pozrieš po jej hrane pozdľžne,nôž nesmie byť hrdzavý, lebo sa preruší hrana a toto prerušenie brzdí korčuľovanie.Korčule sa majú brúsiť spravidla po 4-5 takýchto hokejových zápasoch.U tzv. verejného korčuľovania stačí nabrúsiť 2 krát za sezónu.S brúsením rôznych polomerov jarčeka je to trochu náročnejšie na čas nastavovania, pretože je veľa výrobcov s rôznými hrúbkami nožov.

  11. lenka hovorí:

    Ahoj
    Chcela by som sa spýtať kde sa dajú nabrúsiť krasokorčule v Prešove? Ďakujem

  12. lubor hovorí:

    Velmi zaujimavy clanok. Vplyv hlbky jarceku na rychlost korculi nebol popisovany ani v navode k bruske na ostrenie korculi co som kupil. Na mojej bruske sa dal nastavit profil r 25 – 15mm. Na nete som sa dakde docital, ze moze byt az r 9mm. Po malej uprave mam teraz rozsah r 25 – 9mm. Co sedi na 1″ – 5/16″ (25,4 – 8mm). Najviac sa ale osvedcil zlaty stred cca 15-16mm.
    Teraz viem v com to je ak bude mat dakto pocit, ze su korcule pomale.

  13. Peter hovorí:

    najcastejsie hlba jarceka ktoru pouzivame v nasej partii je 1/2. samozrejme je dobre si oskusat najvhodnejsii polomer. Velmi obtiazne je to ked striedate ladove plochy, na kazdej je iny lad, niekde tvrdsi a niekde mäkky. ale aj taj je nadolezitejsie aby oba hrany korcule boli v jednje rovine. pokial tak nie je tak tak pri sklze sa noz smyka a je tazke udrzat rovnovahu. Ja brusim korcule v Nitre jedine v HOCKEY ZONE, maju tam novu americku brusku a nieaky pristroj na meranie vysky hran korcul, po nabruseni korcul ti ukazu pekne s tymto pristrojom ze hrany su v jednej rovine. U nas v hokejovej partii sme sa zhodli ze v okoli Nitry jednoznacne najlepsie brusenie. Naopak nikdy viac nebudem brusit na stadione na Klokocine, strasne zle nabrusenie od ladarov.

  14. vlado hovorí:

    Zdravim,

    Som hokjista, amater, hrajem vacsinou v utoku, aky idealny polomer, hrubku noza by ste mi odporucili na nabrusenie?

    Dik

    Vlado

    • Oldo hovorí:

      To že si útočník nehovorí nič o tvojom štýle hry… Ak sa rád blaznis v rohoch v hluchom priestore a za bránkou tak ti odporúčam kolísku pre skvelú manevrovatelnost bogny budeš robiť na veľmi malom priestore ale rozlúčiť sa môžeš s nedostihnutelnostou pri brejkoch lebo stratíš 25-30% rýchlosti… Ak chceš byť čo najrýchlejší tak si daj brusle nabrusit tak aby si mal čo najväčšiu plochu noža na ľade tým ale stratíš na manevrovatelnosti…. Dúfam že som ti pomohol… ;)

  15. Marek hovorí:

    Uzitocny clanok a skvela stranka, skoda ze uz neprispievate novymi clankami ste top !

Napísať Komentár